Міністерство національної оборони Польщі відокремило територіальну службу та запровадило нові військові спеціальності для військовослужбовців і резервістів, які проходять службу в Силах територіальної оборони.
Відповідні зміни до двох нормативних актів, що запроваджуються наказами Міноборони від 28 грудня 2020 року, офіційно оприлюднено 15 січня. Поправки вводять новий кадровий корпус (який поділяється на групи та військові спеціальності): кадровий корпус сил територіальної оборони. Таким чином, територіальні війська більш ніж через 4 роки від свого утворення фактично перетворюються в окремий вид служби, пише польський сайт Defence24.
Поправки набувають чинності 29 січня 2021 року.
Раніше професійний склад польських Збройних сил поділявся на наступні кадрові корпуси за видовою або спеціальною належністю (ознакою):
- 1) кадровий корпус сухопутних військ;
- 2) кадровий корпус ВПС;
- 3) морський склад;
- 4) кадровий корпус спецпризначення;
- 5) персонал зв’язку та ІТ;
- 6) корпус персоналу з криптології та кібербезпеки;
- 7) кадровий корпус розвідки та радіоелектронної боротьби;
- 8) зенітно-кадровий корпус;
- 9) кадровий корпус військової техніки;
- 10) особовий склад оборони від зброї масового знищення;
- 11) логістичний персонал;
- 12) медичний персонал;
- 13) кадровий корпус військової розвідки та контррозвідки;
- 14) кадровий корпус військової поліції;
- 15) корпус юстиції та юридичної служби;
- 16) душпастирський кадровий корпус;
- 17) фінансовий корпус;
- 18) освітні кадри;
- 19) загальний особовий корпус.
1) кадровий корпус сухопутних військ – 20:
- а) група персоналу – А,
- б) бронемеханізована група – В,
- в) аеромобільна пасажирська група – С,
- г) ракетно-артилерійська група – D;
Професійні солдати і солдати територіальної служби раніше формально входили до особового складу сухопутних військ. Зміни ж підкреслюють відмінність Сил територіально оборони від Сухопутних військ, і роблять їх окремим видом Збройних сил Польщі не лише формально (за законом ЗС поділяються на п'ять видів: СВ, ВПС, ВМС, ССО і СТрО), а й фактично.
Кадровий корпус сил тероборони поділяється на наступні групи та спеціальності:
- штабна (військові спеціальності для офіцерів: командні, організаційно-допоміжні та мобілізаційні, оперативні, навчальні та цивільно-військове співробітництво)
- легка піхота (для унтерофіцерів та солдатів: командні військові спеціальності, легка піхота та снайпери легкої піхоти)
- безпілотних літальних апаратів - баражуючих боєприпасів (командні офіцерьскі спеціальності, для унтерофіцерів та солдатів: командир розрахунку, оператор БПЛА та технічні спеціальності).
Нагадаємо, що відокремлення територіальної служби в окремий вид військової служби пропонує і Проєкт закону України №4504 «Про територіальну оборону України», поданий до Верховної Ради народним депутатом Андрієм Шараськіним, розроблений з групою співавторів, зокрема Сергієм Кривоносом.
Водночас у Зеленського розкритикували законопроєкт №4504, зокрема критиці були піддані положення, що стосуються зберігання зброї вдома, підпорядкування і фінансування тероборони, також відмітили високі ризики сепаратизму закладені у проєкт. Натомість президентська команда пообіціяла подати свій законопроєкт.
Читати також:
Хомчака призначено відповідальним за створення оновленої системи територіальної оборони